Takúto otázku si kladie každý majiteľ starého domu. Rovnako to bolo so mnou. Kúpili sme si novú záhradu na dedine, lebo sme už nechceli byť súčasťou malých záhradiek v kolónii s veľkými problémami. A k peknej veľkej záhrade patril aj kedysi pekný a veľký, ale najmä dnes už starý dom. Zatekajúca strecha a rozpadajúce sa komíny, v ktorých sa vyše dvadsať rokov nekúrilo. Čo s tým?
Už pri prvej oprave škridlovej strechy sme po konzultácii s majstrom rozhodli, že obidva komíny necháme zbúrať pod strechu. Ušetríme za zbytočné oplechovávanie okolo nich aj za opravu nefunkčných komínov. Keď príde na rekonštrukciu miestností, potom sa rozhodneme, čo s nimi.
Po oprave strechy som sa začal zaujímať o spôsoby opravy kamenného domu aj aké sa dnes používajú komínové systémy. Pred pár rokmi som totiž mal možnosť byť pri stavbe nového rodinného domu a pamätám si, ako dobre sa staval dvojitý komín pre krby vonku aj vnútri, keďže sa použili komínové tvárnice a šamotové vložky s maximálnou presnosťou výroby. Keby sa to tak dalo urobiť aj v našom starom dome.
Susedia mi radili nechať staré komíny a dať do nich komínové vložky. Jeden z nich vo svojom dome spravil nerezový komín. No ja som chcel pri oprave zachovať autentickosť starého domu a záhrady. Pri hľadaní na internete som narazil na komíny Plewa. Väčšinou venujem dosť času študovaní podkladov, aby som pre seba vybral najlepšie riešenie. A viem, že takto si dokážem komín opraviť aj svojpomocne.
Zatiaľ ešte staré komíny stoja, hoci už skryté pod strechou. Ale na jar ich tehlu po tehle zbúram až dolu a vystaviam na novo. No použijem komínové tvárnice a do nich nemecké komínové vložky zo šamotu. Bude to vyzerať dobre aj nad strechou a už teraz sa teším, keď sa nad starým domom opäť objaví malý obláčik dymu z kachlí na drevo, ktorými si zakúrime v prednej izbe.