Nový komín alebo oprava starého?

0
8

Aj vy sa trápite nevediac, či je lepšie opraviť starý komín, čo vám toľko rokov dobre slúžil, alebo si radšej zadovážiť celkom nový? Túto otázku si skôr či neskôr položí azda každý majiteľ domu, obzvlášť pri starších stavbách je to iba otázkou času.

Starý komín nie je vždy dobrý komín

Staré komíny, ktoré tvorili súčasť nosných stien a stavali sa z bežných pálených tehál už dnes vo väčšine prípadov nespĺňajú bezpečnostné podmienky a predpisy. Zásadná zmena oproti minulosti je v tom, že komín už nie je vstavaný do muriva. Napriek tomu má stále mnoho ľudí ešte krby či kotly napojené na staré komíny, alebo je starým komínom ich dom aspoň  vybavený, čo je z bezpečnostného hľadiska obrovským rizikom pre celý dom.

Nič však nie je stratené a aj to, čo je už zdanlivo nefunkčné až nebezpečné, je možné zrenovovať. Stačí vedieť, ako na to a opraviť si starý, nevyhovujúci komín.

Alebo sa radšej predsa len rozhodnete investovať do bezpečnejšieho riešenia – moderného komínového systému?

Opraviť starý komín alebo postaviť nový?

Súčasný komínový systém slúži všetkým druhom spotrebičov a palív. Preto je vždy na zvážení, či radšej nepostaviť nový komín, než sa púšťať do opráv starého. Nový komín naviac zväčša vieme viesť pôvodnou komínovou šachtou v stene, akurát ju je nutné z prednej strany vybúrať a nový komínový systém vložený do pôvodnej šachty potom opäť zamurovať.

Iná situácia nastáva pri komínoch  v mestách, kde je často zakázané vytápať tuhými palivami a iná zasa ma dedinách, kde takéto obmedzenia nie sú.

A napokon aj starý komín, ktorý už aktívne nevyužívame a ani ho spojazdniť neplánujeme, si môžeme opraviť čisto z estetických a bezpečnostných dôvodov. Nielenže bude vyzerať lepšie a okrášli celú strechu i dom, ale už viac nebude hroziť ani riziko pádu úlomkov starých tehál, malty či omietky.