Ak aj vy túžite po domácej „pohodičke“ pri tzv. živom ohni, ktorý dokáže navodiť tú pravú domácu atmosféru, a zároveň chcete krb využiť ako hlavný zdroj vykurovania, krbové kachle sú ideálnou voľbou, keďže splnia obe vaše požiadavky Ich zabudovanie do interiéru je v porovnaní s klasickými krbmi či krbovými vložkami niekoľkonásobne jednoduchšie aj rýchlejšie, keďže odborník dokáže tento úkon vykonať behom niekoľkých hodín.
Všímajte si výkon krbových kachlí
Pri výbere kachlí však dbajte na ich výkon, ktorý sa bežne pohybuje v rozmedzí medzi 5-18 kW. Rozhodujúce je aj to, koľko kubických metrov si prajete vyhriať. Pokiaľ chcete pecou vykúriť celý dom, kúpte si tie s výmenníkom. Existujú totiž dva typy, a to teplovodné a teplovzdušné. Kachle s teplovzdušným výmenníkom nasávajú teplý vzduch najmä po stranách, pričom z vrchnej časti vychádza vzduch vyhriaty kachľami. Teplovodný výmenník umožňuje napojenie na teplovodné rúry a rozvedenie tepla do radiátorov v okolitých miestnostiach, čiže domácnosť dokážete takýmto spôsobom vyhriať behom niekoľkých minút, a to i v chladných zimných mesiacoch!
Na toto si dajte pozor!
Ak ste sa rozhodli, že krbové kachle budú súčasťou aj vašej domácnosti, mali by ste dbať na jeden základný fakt. Znečistenie skla, ktoré spôsobuje dymovosť, závisí od viacerých faktorov, ako je typ kachlí a suchosť dreva. Pokiaľ však drevo, ako jeden z možných zdrojov vykurovania nebude dostatočne vyschnuté, dymovosť sa rapídne zvýši, čo má za následok nielen znečistenie prostredia, ale aj negatívny dopad na ľudské zdravie. Aj z toho dôvodu by ste mali vedieť správne kúriť, a teda prikladať výhradne suché drevo, ktoré skladujete na suchom mieste, ideálne v garáži rodinného domu, no zabudnúť by ste nemali ani na pravidelnú údržbu. K tomu vám pomôže krbové náradie, koše či lopatky, keďže aj vďaka tomuto príslušenstvu môžete výrazne prispieť ku správnemu kúreniu bez negatívnych dopadov na vaše zdravie.